Mazuryclub - Ośrodki wypoczynkowe mazury - Domki letniskowe mazury - Wakacje - Twoje wczasy na Mazurach
                    
MazuryClub:
+48 89 7427866,
e-mail
Nr.Rach.59102036390000800200029694
Pałac w Łężanach

Będąc w Maradkach polecamy wspaniałą wycieczkę rowerową do miejscowości Łężany, gdzie znajduje się zespół pałacowo-parkowy. Rowery można wypożyczyć w naszym ośrodku. Trasa wycieczki wynosi ok. 50 km i poprowadzona jest wśród uroczych mazurskich krajobrazów.

Opis obiektu i trochę historii.

Pałac w Łężanach wybudowano ok. 1910, kilkadziesiąt metrów na zachód od istniejącego wówczas dworu, na terenie parku krajobrazowego. Neobarokową budowlę wzniesiono na planie zbliżonym do prostokąta, którego oś biegnie z południowego-zachodu na północny-wschód. Pałac od strony północno-zachodniej posiada cztery kondygnacje, a od południowo-wschodniej trzy. Reprezentacyjny podjazd do pałacu zdobiony portykiem, znajduje się od tej pierwszej strony. Na lewo od portyku naroże pałacu zdobione jest wielokątną wieżą, której wnętrza stanowią część pomieszczeń odpowiednich kondygnacji. Przy ścianie północno-wschodniej usytuowana jest oszklona weranda, zdobiona u góry balustradami znajdującego się nad nią tarasu. Wejście kuchenne do pałacu znajduje się od strony południowo wschodniej, a dalej w lewo ściana, łączy się z pałacową wieżą zakończoną czworobocznym dachem kopułowym, zwieńczonym wysoką latarnią. Za wieżą przy południowo-zachodniej ścianie znajduje się czwarte wejście do pałacu przez taras ogrodowy zdobiony pergolami. Mansardowy dach pałacu osłania ze wszystkich stron wielki czworokątny świetlik zlokalizowany nad klatką schodową i korytarzem najwyższej kondygnacji. W pałacu zachowały się elementy architektoniczne zdobiące pomieszczenia: sztukaterie na sufitach w pomieszczeniach reprezentacyjnych, marmurowe i ceramiczne kominki, kafelki ceramiczne ze scenami rodzajowymi w łazienkach i kuchni, dębowe boazerie i rzeźbienia balustrad głównej klatki schodowej. W pałacu szczególne wrażenie robi sala balowa. Sala ta posiada wysokość dwóch kondygnacji, a jej okna wychodzą ponad portykiem. W połowie wysokości sali znajduje się bogato zdobiona empora wychodząca z reprezentacyjnej klatki schodowej.

Wieś założona została w 1359. W Łężanach ok. 1470 urodził się Fabian Luzjański, późniejszy biskup warmiński. Ojciec jego Marcin burgrabia Reszla i właściciel Łężan pochodził z rodziny Merkelingerode, która od nazwy wsi przybrała nazwisko von Lossainen. W spolszczeniu nazwisko to przybrało formę Luzjański. Miała na to wpływ żona Marcina Elżbieta Kościelecka, która męża poznała na dworze biskupa Pawła Legendorfa, jego matka była też z Kościeleckich. Właścicielem Łężan do roku 1551 był Jan Luzjański (brat biskupa Fabiana Luzjańskiego). Nie wiadomo kto został właścicielem majątku po śmierci Jana Luzjańskiego. W XVIIw. właścicielami Łężan była rodzina Truches von Wetzhausen. Przedstawiciel tej rodziny Jerzy Truches von Wetzhausen w 1621 reprezentował stany warmińskie w delegacji do króla Zygmunta III Wazy z prośbą o obniżenie podatków. Od początku XVIIIw. dziedzicami Łężan była rodzina Gąsiorowskich znana z przywileju wystawionego przez biskupa Załuskiego. W 1820 w Łężanach było 9 domów i 75 mieszkańców. Właścicielem Łężan od około 1885 był Gustaw Fischer, a później 1910 jego syn Reinhold von Fischer-Loβainen (kontradmirał, który uzyskał szlachectwo). W styczniu 1945, gdy Armia Czerwona zajęła Łężany właścicielem majątku była wdowa po Reinholdzie (jego druga żona). Sztab Czerwonoarmistów ulokował się w łężańskim pałacu, a majątek był użytkowany przez wojsko. Po 1945 w majątku utworzono tu PGR, który w 1954 przejęła Wyższa Szkoła Rolnicza w Olsztynie, przekształcona później w Akademię Rolniczo-Techniczną.Obecnie pałac jest pod bezpośrednim zarządem Uniwersytetu w Olsztynie. Pałac udostępniony jest do zwiedzania.

Materiały zaczerpnięto z encyklopedii Wikipedia
Zobacz inne Ciekawe miejsca
Copyright © 2008,2016 MazuryClub.pl

Ta strona wykorzystuje pliki "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.